Vishay/Dale RNC55J7682BSRSL
RNC55J7682BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7682BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7682BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7682BSRSL
QUANTITY
RNC55J7682BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7682BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7682BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7682BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7682BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7682BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7682BSRSL
CONN PLUG HOUSING 24 POS datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100" SNGL HORZ datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ 14SOIC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
ANTENNA OUTSIDE FME THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
Connector Header 54 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf