Vishay/Dale RNC55J7682DRR36
RNC55J7682DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7682DRR36
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7682DRR36.pdf
Availability of RNC55J7682DRR36
QUANTITY
RNC55J7682DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7682DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J7682DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7682DRR36
Related LinksRNC55J7, RNC55J7682DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7682DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J7682DRR36
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO15 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION ADCMP582BCP datasheet.pdf
BRACKET RECESSED FOR DM ROCKERS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
CABLE 20COND 16AWG SHLD 100' datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 2VOUT 20W datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf