Vishay/Dale RNC55J7682DSB14
RNC55J7682DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7682DSB14
Brief Description
RES 76.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7682DSB14.pdf
Availability of RNC55J7682DSB14
QUANTITY
RNC55J7682DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7682DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J7682DSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)76.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7682DSB14
Related LinksRNC55J7, RNC55J7682DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7682DSB14 Details Description
Related parts for RNC55J7682DSB14
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1.5A SOT23-3 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.1A datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DSUB 5W5 M datasheet.pdf
CONN 2.0 W/B DL R/A PLUG 38CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 200MA 2.2 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf