Vishay/Dale RNC55J7870BSRSL
RNC55J7870BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7870BSRSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7870BSRSL.pdf
Availability of RNC55J7870BSRSL
QUANTITY
RNC55J7870BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7870BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7870BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7870BSRSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7870BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7870BSRSL Details Description
Related parts for RNC55J7870BSRSL
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 4MFP datasheet.pdf
CONN RECEPT 13POS 22AWG MTA100 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR PROX NO 12-24VDC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1/4W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
BIT K/S STEP 8. datasheet.pdf
CABLE DUCE COVER HINGED SNAP-ON datasheet.pdf
RES 475 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf