Vishay/Dale RNC55J7870FSBSL
RNC55J7870FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J7870FSBSL
Brief Description
RES 787 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J7870FSBSL.pdf
Availability of RNC55J7870FSBSL
QUANTITY
RNC55J7870FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J7870FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J7870FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J7870FSBSL
Related LinksRNC55J7, RNC55J7870FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J7870FSBSL Details Description
Related parts for RNC55J7870FSBSL
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH SOT883 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 2KW 200V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 12pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1/0 AWG RED 500' datasheet.pdf
D SUB TOP ENTRY METAL HOOD 50 PO datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT datasheet.pdf