Vishay/Dale RNC55J8062BSRE6
RNC55J8062BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8062BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8062BSRE6.pdf
Availability of RNC55J8062BSRE6
QUANTITY
RNC55J8062BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8062BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8062BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8062BSRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8062BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8062BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8062BSRE6
CONN HEADER .100 DUAL STR 8POS datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 525MA 1.1 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 8POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 5.5VWM SC70-6 datasheet.pdf
RES 13.0K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.87M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf