Vishay/Dale RNC55J8062DRR36
RNC55J8062DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8062DRR36
Brief Description
RES 80.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8062DRR36.pdf
Availability of RNC55J8062DRR36
QUANTITY
RNC55J8062DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8062DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8062DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)80.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8062DRR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8062DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8062DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J8062DRR36
RES SMD 9.09K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE SMB JACK-JACK RG316 36" datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 50V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 32VQFN datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf