Vishay/Dale RNC55J8251BMB14
RNC55J8251BMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8251BMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 8.25K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8251BMB14.pdf
Availability of RNC55J8251BMB14
QUANTITY
RNC55J8251BMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8251BMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8251BMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.25k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8251BMB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8251BMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8251BMB14 Details Description
Related parts for RNC55J8251BMB14
CONN SOCKET 14POS DL BREADBOARD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FEED THROUGH TERM BLOCK 28-10AWG datasheet.pdf
FUSE GLASS 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
CONN SMA PLUG R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A S363 datasheet.pdf