Vishay/Dale RNC55J8281BRB14
RNC55J8281BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8281BRB14
Brief Description
RES 8.28K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8281BRB14.pdf
Availability of RNC55J8281BRB14
QUANTITY
RNC55J8281BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8281BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55J8281BRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.28k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8281BRB14
Related LinksRNC55J8, RNC55J8281BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8281BRB14 Details Description
Related parts for RNC55J8281BRB14
BIT HEX 5/32" 1.97" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A SOT223-6 datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH ACT 8POS 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
AM60510-109 CONTROL BOARD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2A 200 MOHM SMD datasheet.pdf