Vishay/Dale RNC55J8452DRR36
RNC55J8452DRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8452DRR36
Brief Description
RES 84.5K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8452DRR36.pdf
Availability of RNC55J8452DRR36
QUANTITY
RNC55J8452DRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8452DRR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8452DRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8452DRR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8452DRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8452DRR36 Details Description
Related parts for RNC55J8452DRR36
CAP ALUM 10UF 20% 80V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 20V 4.1A 8-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
HEATSINK 60X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED DRIVER 120W 1050MA DIMMABLE datasheet.pdf
2,2UF 250V 6,3X11 datasheet.pdf