Vishay/Dale RNC55J8840BPRE6
RNC55J8840BPRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8840BPRE6
Brief Description
RES 884 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8840BPRE6.pdf
Availability of RNC55J8840BPRE6
QUANTITY
RNC55J8840BPRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8840BPRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55J8840BPRE6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)884
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8840BPRE6
Related LinksRNC55J8, RNC55J8840BPRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8840BPRE6 Details Description
Related parts for RNC55J8840BPRE6
JFET N-CH 10MA 200MW MINI-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 15UF 10% 300VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC FPGA 154 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RES 1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS SMD DBL ROW datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf