Vishay/Dale RNC55J8860BPR36
RNC55J8860BPR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J8860BPR36
Brief Description
RES 886 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J8860BPR36.pdf
Availability of RNC55J8860BPR36
QUANTITY
RNC55J8860BPR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J8860BPR36
Internal Part NumberEIS-RNC55J8860BPR36
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)886
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J8860BPR36
Related LinksRNC55J8, RNC55J8860BPR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J8860BPR36 Details Description
Related parts for RNC55J8860BPR36
TRANS NPN DARL 100V 5A TO-220F datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE EMC/RFI 250A datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 13.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 20V T/H datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 280MA 4.4 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
TERM BLK VERT MOD BOX 50MM 11C datasheet.pdf