Vishay/Dale RNC55J9200BSBSL
RNC55J9200BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J9200BSBSL
Brief Description
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J9200BSBSL.pdf
Availability of RNC55J9200BSBSL
QUANTITY
RNC55J9200BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J9200BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J9200BSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)920
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J9200BSBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J9200BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J9200BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J9200BSBSL
CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOL datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 3NS 256FTBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/21/90 3.2SN BK datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 24V datasheet.pdf