Vishay/Dale RNC55J92R0BSBSL
RNC55J92R0BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J92R0BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J92R0BSBSL.pdf
Availability of RNC55J92R0BSBSL
QUANTITY
RNC55J92R0BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J92R0BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J92R0BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)92
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J92R0BSBSL
Related LinksRNC55J9, RNC55J92R0BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J92R0BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J92R0BSBSL
LED MATRIX CC 8X8 2.3" 565NM GRN datasheet.pdf
IC OPAMP 200MHZ DUAL 20-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CRIMPER DIE SET RG174 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 47 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 1200V TO-93 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf