Vishay/Dale RNC55K1002FMB14
RNC55K1002FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1002FMB14
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1002FMB14.pdf
Availability of RNC55K1002FMB14
QUANTITY
RNC55K1002FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1002FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1002FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1002FMB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1002FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1002FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K1002FMB14
SENSOR 200PSIS M20 4-20 MA datasheet.pdf
CONN HEADER 4PS 1.25MM VERT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 SR RA TH CLIP 30AU datasheet.pdf
IC BUFFER 140MHZ 5CH 3.3V 8SOIC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG datasheet.pdf
SL 3.50/16/90F 3.2SN BK BX datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.43V 500MW SOD80 datasheet.pdf