Vishay/Dale RNC55K1431FMBSL
RNC55K1431FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1431FMBSL
Brief Description
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1431FMBSL.pdf
Availability of RNC55K1431FMBSL
QUANTITY
RNC55K1431FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1431FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1431FMBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1431FMBSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1431FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1431FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K1431FMBSL
RES 150 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN FAKRA PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 250MW SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 154K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 680MA 286 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 86.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf