Vishay/Dale RNC55K1432FPB14
RNC55K1432FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1432FPB14
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1432FPB14.pdf
Availability of RNC55K1432FPB14
QUANTITY
RNC55K1432FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1432FPB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1432FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1432FPB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1432FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1432FPB14 Details Description
Related parts for RNC55K1432FPB14
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
RES 249 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BRIGHT NICKEL KNURLED NUT datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
5+5 WAY M HORIZ BM SMT W/3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 432 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
RES 25 OHM 0.3W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 40.000MHZ SMD datasheet.pdf
VARISTOR 247V 6.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 240W datasheet.pdf