Vishay/Dale RNC55K1780FPRSL
RNC55K1780FPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1780FPRSL
Brief Description
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1780FPRSL.pdf
Availability of RNC55K1780FPRSL
QUANTITY
RNC55K1780FPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1780FPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K1780FPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1780FPRSL
Related LinksRNC55K1, RNC55K1780FPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1780FPRSL Details Description
Related parts for RNC55K1780FPRSL
POT 5K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 150 OHM 0804 datasheet.pdf
KIT EVALUATION PS5162 W/PS051 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
STRAIN GAUGE 350OHM LINEAR 1=5PS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN HDR 21POS 0.100 T/H datasheet.pdf