Vishay/Dale RNC55K1781FRB14
RNC55K1781FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K1781FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K1781FRB14.pdf
Availability of RNC55K1781FRB14
QUANTITY
RNC55K1781FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K1781FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K1781FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K1781FRB14
Related LinksRNC55K1, RNC55K1781FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K1781FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K1781FRB14
IC DAC 8BIT DUAL 40MHZ 28-QSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
ACCY MOUNT BMM 3/4" TFX datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
MICRO 15C P 30" YEL FLOAT datasheet.pdf