Vishay/Dale RNC55K2493FMB14
RNC55K2493FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2493FMB14
Brief Description
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2493FMB14.pdf
Availability of RNC55K2493FMB14
QUANTITY
RNC55K2493FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2493FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K2493FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2493FMB14
Related LinksRNC55K2, RNC55K2493FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2493FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K2493FMB14
IC REG BOOST ADJ 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70-5 datasheet.pdf
SW LIMT SPDT 10A TOP ROL PLNGR datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 25V X7R 1210 datasheet.pdf
CONICAL TIP 0.5MM 700DEG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PMI BASE T-3 1/4 BAYO 1INC SLDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf