Vishay/Dale RNC55K2740FSBSL
RNC55K2740FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2740FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 274 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2740FSBSL.pdf
Availability of RNC55K2740FSBSL
QUANTITY
RNC55K2740FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2740FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2740FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2740FSBSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2740FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2740FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K2740FSBSL
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN 7MM PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 150V 15A TO220AB datasheet.pdf
IC HVGA DMD 0.17 46LCCC datasheet.pdf
AM8902-18 LOWER CUT OFF BLADE datasheet.pdf
CAP CER 22UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf