Vishay/Dale RNC55K2802FMRSL
RNC55K2802FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K2802FMRSL
Brief Description
RES 28K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K2802FMRSL.pdf
Availability of RNC55K2802FMRSL
QUANTITY
RNC55K2802FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K2802FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K2802FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K2802FMRSL
Related LinksRNC55K2, RNC55K2802FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K2802FMRSL Details Description
Related parts for RNC55K2802FMRSL
SWITCH MINI SPDT HINGE LVR.187QC datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE W/HDR 36mH 2.9A datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 25A SOD93 datasheet.pdf
IC REGISTER STATIC 64BIT 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.49KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N CH 400V 8A TO252 datasheet.pdf
DIE SET (5) MMT 16-14 datasheet.pdf
RES 54K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
VARISTOR 19.8V 500A DISC 5MM datasheet.pdf