Vishay/Dale RNC55K3010FPBSL
RNC55K3010FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3010FPBSL
Brief Description
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3010FPBSL.pdf
Availability of RNC55K3010FPBSL
QUANTITY
RNC55K3010FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3010FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K3010FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3010FPBSL
Related LinksRNC55K3, RNC55K3010FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3010FPBSL Details Description
Related parts for RNC55K3010FPBSL
CONN STRAIN RELIEF 14POS LONG datasheet.pdf
ASSY BARREL NUT FOR PES51&50 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 4.3A 71.9 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CABLE SKT datasheet.pdf
TAPE UHMW POLY FILM 1"X 18YD datasheet.pdf
Connector 10 Position 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES 20 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 10% 1KV AXIAL datasheet.pdf