Vishay/Dale RNC55K33R2FMB14
RNC55K33R2FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K33R2FMB14
Brief Description
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K33R2FMB14.pdf
Availability of RNC55K33R2FMB14
QUANTITY
RNC55K33R2FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K33R2FMB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K33R2FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K33R2FMB14
Related LinksRNC55K3, RNC55K33R2FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K33R2FMB14 Details Description
Related parts for RNC55K33R2FMB14
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BOARD EVAL 3A POWERWISE LM20133 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC CPLD 288MC 10NS 256PBGA datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 825 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf