Vishay/Dale RNC55K3571FRB14
RNC55K3571FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K3571FRB14
Brief Description
RES 3.57K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K3571FRB14.pdf
Availability of RNC55K3571FRB14
QUANTITY
RNC55K3571FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K3571FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K3571FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.57k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K3571FRB14
Related LinksRNC55K3, RNC55K3571FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K3571FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K3571FRB14
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5.5V 6A OUT datasheet.pdf
IC TXRX/LATCH OCTAL 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
SPEAKER SMD datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf