Vishay/Dale RNC55K4531FRB14
RNC55K4531FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K4531FRB14
Brief Description
RES 4.53K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K4531FRB14.pdf
Availability of RNC55K4531FRB14
QUANTITY
RNC55K4531FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K4531FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K4531FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.53k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K4531FRB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K4531FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K4531FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K4531FRB14
RES SMD 240 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SIDE-ROTRY ROLL SNAP SPDT datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DL SPI I2C TSOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB10 PG16 datasheet.pdf
BOARD DEMO TFT LCD STM3220F-EVAL datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf