Vishay/Dale RNC55K49R9FRB14
RNC55K49R9FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K49R9FRB14
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K49R9FRB14.pdf
Availability of RNC55K49R9FRB14
QUANTITY
RNC55K49R9FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K49R9FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K49R9FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K49R9FRB14
Related LinksRNC55K4, RNC55K49R9FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K49R9FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K49R9FRB14
IDC CABLE - MSR50K/MC50F/MCG50K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFFER/LINEDVR 3ST SO20 datasheet.pdf
CONN PLUG 16-20 AWG .018 SHUR datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf