Vishay/Dale RNC55K5111FPBSL
RNC55K5111FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5111FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5111FPBSL.pdf
Availability of RNC55K5111FPBSL
QUANTITY
RNC55K5111FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5111FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5111FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5111FPBSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5111FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5111FPBSL Details Description
Related parts for RNC55K5111FPBSL
TERM BLOCK 3.5MM VERT 5POS PCB datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
KIT SEALTITE-59/6 ECONOMY BOXED datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 140MA 1.5 OHM datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.8VC AXIAL datasheet.pdf
M805 37C 37#23 SKT RECP OM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS PIN datasheet.pdf