Vishay/Dale RNC55K5111FSBSL
RNC55K5111FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5111FSBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5111FSBSL.pdf
Availability of RNC55K5111FSBSL
QUANTITY
RNC55K5111FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5111FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5111FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5111FSBSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5111FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5111FSBSL Details Description
Related parts for RNC55K5111FSBSL
IDC CABLE - MKR10K/MC10G/MCF10K datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 6V datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5M OHM 0.75W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 3A TP-FA datasheet.pdf
ELECTRIC/HYDRAULIC PUMP datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf