Vishay/Dale RNC55K5902FRBSL
RNC55K5902FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K5902FRBSL
Brief Description
RES 59K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K5902FRBSL.pdf
Availability of RNC55K5902FRBSL
QUANTITY
RNC55K5902FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K5902FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K5902FRBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K5902FRBSL
Related LinksRNC55K5, RNC55K5902FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K5902FRBSL Details Description
Related parts for RNC55K5902FRBSL
CHOKE COMMON MODE 12MH PC MNT datasheet.pdf
CONN LEAD ASSY SGL-END 16AWG 24" datasheet.pdf
20 MODI CRMP S-I HSG SR .156CL datasheet.pdf
RES SMD 205K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf