Vishay/Dale RNC55K6042FRB14
RNC55K6042FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6042FRB14
Brief Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6042FRB14.pdf
Availability of RNC55K6042FRB14
QUANTITY
RNC55K6042FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6042FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6042FRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6042FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6042FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6042FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6042FRB14
RES SMD 634 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 20POS 5A datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 100POS PIN datasheet.pdf
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZA10 M20 datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 290MA 1.15 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
3MM LED RED TINT DIFF8 datasheet.pdf
CONN RECEPT 0.5MM 100POS SMD datasheet.pdf