Vishay/Dale RNC55K6632FRB14
RNC55K6632FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6632FRB14
Brief Description
RES 66.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6632FRB14.pdf
Availability of RNC55K6632FRB14
QUANTITY
RNC55K6632FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6632FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6632FRB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6632FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6632FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6632FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6632FRB14
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.150" 3MM 2LD datasheet.pdf
ER6022-031NEL, 3 N/C+1 N/O, 1/2" datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CONN SKT 10POS 0.35MM SMD GOLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf