Vishay/Dale RNC55K6632FRB14
RNC55K6632FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6632FRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 66.3K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6632FRB14.pdf
Availability of RNC55K6632FRB14
QUANTITY
RNC55K6632FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6632FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6632FRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)66.3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6632FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6632FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6632FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6632FRB14
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
IC REG/SUPERVSRY 5V 100MA 16DIP datasheet.pdf
CONN HEADER R/A .100 14POS 30AU datasheet.pdf
RES SMD 1.69 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS SKT datasheet.pdf
DIL SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf