Vishay/Dale RNC55K6653FRB14
RNC55K6653FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K6653FRB14
Brief Description
RES 665K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K6653FRB14.pdf
Availability of RNC55K6653FRB14
QUANTITY
RNC55K6653FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K6653FRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55K6653FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)665k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K6653FRB14
Related LinksRNC55K6, RNC55K6653FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K6653FRB14 Details Description
Related parts for RNC55K6653FRB14
CONN IC DIP SOCKET 52POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SOLDER datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT 52VLGA datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 4A HUSON6 datasheet.pdf