Vishay/Dale RNC55K7680FMBSL
RNC55K7680FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55K7680FMBSL
Brief Description
RES 768 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55K7680FMBSL.pdf
Availability of RNC55K7680FMBSL
QUANTITY
RNC55K7680FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55K7680FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55K7680FMBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)768
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55K7680FMBSL
Related LinksRNC55K7, RNC55K7680FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55K7680FMBSL Details Description
Related parts for RNC55K7680FMBSL
CONN HEADER 80POS .5MM SMD W/FIT datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 1W SOT89 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CAP ARRAY 33PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY FLK STG 4POS TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA ESC datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 66 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT PIN datasheet.pdf