Vishay/Dale RNC60H1002FSBSL
RNC60H1002FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1002FSBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1002FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1002FSBSL
QUANTITY
RNC60H1002FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1002FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1002FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1002FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1002FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1002FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1002FSBSL
RES SMD 205K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 250V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONSOLE STEEL GRY 14"L X 15.25"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
AM8803-209 SPRING datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU RAD JENNET 2.4GHZ 40HVQFN datasheet.pdf
LENS CAP YELLOW CYLINDRICAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 900VDC RADIAL datasheet.pdf