Vishay/Dale RNC60H1011DSRSL
RNC60H1011DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1011DSRSL
Brief Description
RES 1.01K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1011DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1011DSRSL
QUANTITY
RNC60H1011DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1011DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1011DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1011DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1011DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1011DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1011DSRSL
MOD PWR ENTRY SNAP 2.5MM PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1825 datasheet.pdf
RES FLAMEPROOF 3W 1.2K OHM 5% datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
VINYL INSUL BUTT SEAM RING TONGU datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 1.25MM GOLD datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR VERT datasheet.pdf
1.25MM M/M 6POS 32AWG 150MM datasheet.pdf