Vishay/Dale RNC60H1042BSBSL
RNC60H1042BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1042BSBSL
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1042BSBSL.pdf
Availability of RNC60H1042BSBSL
QUANTITY
RNC60H1042BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1042BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1042BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1042BSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1042BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1042BSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1042BSBSL
CONN IC DIP SOCKET 28POS TIN datasheet.pdf
THERMISTOR 0805 40R 5% datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 356 I/O 456PBGA datasheet.pdf
RES 953 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 15.4M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS 3.81MM BLK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf