Vishay/Dale RNC60H1042BSRE6
RNC60H1042BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1042BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1042BSRE6.pdf
Availability of RNC60H1042BSRE6
QUANTITY
RNC60H1042BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1042BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC60H1042BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1042BSRE6
Related LinksRNC60H1, RNC60H1042BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1042BSRE6 Details Description
Related parts for RNC60H1042BSRE6
CONN SPADE SPRING 14-16 AWG #10 datasheet.pdf
SENSOR VIBRATION HORZ 90-170GAL datasheet.pdf
IGBT 1200V 72A 500W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 200V NP0 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 5600PF 2% 16VDC 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 294 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf