Vishay/Dale RNC60H1051BSB14
RNC60H1051BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1051BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.05K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1051BSB14.pdf
Availability of RNC60H1051BSB14
QUANTITY
RNC60H1051BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1051BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1051BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1051BSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1051BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1051BSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1051BSB14
MULTIPLEXER QUAD 2IN LV 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
FILTER LINE 2 STAGE WIRE 5A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.8 OHM 1% 10W datasheet.pdf
PILOT PIN datasheet.pdf
915MHZ ISM HINGED ANT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 75W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 4POS datasheet.pdf
IC RECEIVER DTMF 50DB 20SSOP datasheet.pdf
CONN SPRING TARGET SGL R/A 27POS datasheet.pdf