Vishay/Dale RNC60H1064DSBSL
RNC60H1064DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1064DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.06M OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1064DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1064DSBSL
QUANTITY
RNC60H1064DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1064DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1064DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.06M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1064DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1064DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1064DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1064DSBSL
IC STEREO USB AUD INTRFCE 48TQFP datasheet.pdf
CBL RIBN 24COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD TIN 82POS datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf