Vishay/Dale RNC60H1073FSBSL
RNC60H1073FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1073FSBSL
Brief Description
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1073FSBSL.pdf
Availability of RNC60H1073FSBSL
QUANTITY
RNC60H1073FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1073FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1073FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1073FSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1073FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1073FSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1073FSBSL
SWITCH ROCKER SPDT 4A 125V datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 110MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL Z11 6CH 2000CPR datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
ON AXIS-52X 50MM ELA RED datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP SOT-353 datasheet.pdf
24+24 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf