Vishay/Dale RNC60H1103DSBSL
RNC60H1103DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1103DSBSL
QUANTITY
RNC60H1103DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1103DSBSL
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1206 datasheet.pdf
RES SMD 6.98K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 400V 16A PNL MNT datasheet.pdf
KIT EVAL FLUOR DIM BALLAST PWM81 datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS CORD SOCKET datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT RA PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 3.9NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf