Vishay/Dale RNC60H1103FRRSL
RNC60H1103FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1103FRRSL
Brief Description
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1103FRRSL.pdf
Availability of RNC60H1103FRRSL
QUANTITY
RNC60H1103FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1103FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1103FRRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1103FRRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1103FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1103FRRSL Details Description
Related parts for RNC60H1103FRRSL
IC SENSOR QTOUCH 10CHAN 32QFN datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
BOX ALUM YELLOW 4.41"L X 2.38"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 2.41MM datasheet.pdf
CONN HDR 17POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
LEADED NTC THERMISTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf