Vishay/Dale RNC60H1130DSBSL
RNC60H1130DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1130DSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 113 OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1130DSBSL.pdf
Availability of RNC60H1130DSBSL
QUANTITY
RNC60H1130DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1130DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1130DSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)113
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1130DSBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1130DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1130DSBSL Details Description
Related parts for RNC60H1130DSBSL
CAP CER 5.5PF 50V P2H 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RACK SOLID FLUSH DOOR datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
IMP100,O,H,V6P10C,LG,REW39 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
RN 0603 75K 0.1% 10PPM CUT LENGT datasheet.pdf