Vishay/Dale RNC60H1154FSR36
RNC60H1154FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1154FSR36
Brief Description
RES 1.15M OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1154FSR36.pdf
Availability of RNC60H1154FSR36
QUANTITY
RNC60H1154FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1154FSR36
Internal Part NumberEIS-RNC60H1154FSR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1154FSR36
Related LinksRNC60H1, RNC60H1154FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1154FSR36 Details Description
Related parts for RNC60H1154FSR36
RES SMD 17.8K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 23 RES 2.2K OHM 24SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC CLOCK PROGRAM BUFFER 48TQFP datasheet.pdf
LED PMI SNAP-IN ORANGE PVC FREE datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
BLT 5.08/23/180LH SN OR datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf