Vishay/Dale RNC60H1183BPB14
RNC60H1183BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1183BPB14
Brief Description
RES 118K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1183BPB14.pdf
Availability of RNC60H1183BPB14
QUANTITY
RNC60H1183BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1183BPB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1183BPB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)118k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1183BPB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1183BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1183BPB14 Details Description
Related parts for RNC60H1183BPB14
RES SMD 620K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 175MA 3.9 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf