Vishay/Dale RNC60H1201DSRSL
RNC60H1201DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1201DSRSL
Brief Description
RES 1.2K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1201DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1201DSRSL
QUANTITY
RNC60H1201DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1201DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1201DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1201DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1201DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1201DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1201DSRSL
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB OTP 80MQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
IC CLK BUF SDH 2.7GHZ 1CIRC datasheet.pdf
RES 72.3 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 WHT 250' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
RES 3.6K OHM 3.25W 5% AXIAL datasheet.pdf