Vishay/Dale RNC60H1211DSRSL
RNC60H1211DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1211DSRSL
Brief Description
RES 1.21K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1211DSRSL.pdf
Availability of RNC60H1211DSRSL
QUANTITY
RNC60H1211DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1211DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1211DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1211DSRSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1211DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1211DSRSL Details Description
Related parts for RNC60H1211DSRSL
IC REG BUCK SEPIC 5V 1.5A 8MSOP datasheet.pdf
ADAPTER AD/DC 9V 100MA JAPAN datasheet.pdf
OSC XO 18.8696MHZ CMOS TTL PC datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 4PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 25UH 800MA datasheet.pdf
FIXED IND 28NH 3A SMD datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 400V SMD datasheet.pdf