Vishay/Dale RNC60H1273DSB14
RNC60H1273DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1273DSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 127K OHM 1/4W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1273DSB14.pdf
Availability of RNC60H1273DSB14
QUANTITY
RNC60H1273DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1273DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60H1273DSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)127k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1273DSB14
Related LinksRNC60H1, RNC60H1273DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1273DSB14 Details Description
Related parts for RNC60H1273DSB14
CONN HEADER 17POS .100 SGL datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
EMBEDDED USB 256MB IND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
BRIDGE RECTIFIER 15A 100V GBU datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS CABLE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 18NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf